תהליך למידה

מתוך Braude

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

עורכת תגריד

עורך משנה רוני

למידה הינו תהליך בו מופנם ידע בדרך שניתן להסיק ממנה ידע, או לבצע ממנה הכללה. למידה תוביל לשינוי מחשבתי או שינוי בהתנהגות.

תוכן עניינים

הגדרת תהליך הלמידה

קונסטרוקטיביזם (בחינוך) תיאוריה חינוכית המסבירה כיצד נרכש ידע. על פי תיאוריה זו, למידה אינה תהליך פסיבי, אלא תהליך בו תרומות התלמיד אינן פחותות מתרומות המורה. הלמידה מתבצעת תוך כדי תהליך של עשייה, בדרך של הבניית ידע ואחריותו של הלומד על הידע. המילה קונסטרוקט משמעותה בניה, בניית ידע או בעברית "הבניית הידע" היא העיקרון המנחה תיאוריה זו יכולותיו של התלמיד בלמידה מתפתחות במקביל להתפתחות הקוגניציה וכל אחד מהשלבים מתבסס על השלב הקודם תוך כדי אינטראקציה עם סביבתו בתהליך פעיל (מיודוסר, 1995).

תהליכי למידה

תהליכי למידה הם הדרכים השונות שבהן אנשים חושבים ולומדים. כל אחד מאתנו מפתח לעצמו התנהגויות וגישות ללמידה. קיימות מספר תיאוריות, ונציג חלק מהן.
תהליך למידה
הגדל
תהליך למידה

ליציגר ואוסיף חלקו את התהליכים לכמה קבוצות:

1. קוגניטיבי[[1]] - איך משיג את הידע

2. תפישתי - כיצד מעובד הידע. יש כאלו שתמיד ינסו לחפש את הקשר בין אירועים, ואצל אחרים כל אירוע יפעיל סדרה של רעיונות חדשים.

3. ריגושי [[2]]- ההנעה, תהליכי קבלת החלטות, ערכים ורגשות משפיעים גם הם על תהליכי למידה.

מספר חוקרים ניסו להרחיב את הנושא. קולב הוא אחד הבולטים ביניהם.

התיאוריה של קולב על סגנונות למידה מתייחסת לשני מימדים של העדפות תלמידים :

א. דרכי קלט של מידע -נסיון קונקרטי או תפישה אבסטרקטית

ב. דרכי הפנמה של מידע - פעילה או רפלקטיבית

2 מימדים אלו מאפשרים להגדיר 4 סוגים של לומדים :

קונקרטי-רפלקטיבי. שאלה אופיינית היא "למה?" . מגיבים טוב כאשר מסבירים להם איך החומר הנלמד מתקשר לנסיונם, לתחומי העניין ולעתידם. המדריך משמש כגורם מוטיבציה. אבסטרקטי-רפלקטיבי: שאלה אופיינית היא "מה?". מגיבים טוב למידע המוצג בצורה מאורגנת ולוגית, וכאשר מקבלים זמן לביצוע רפלקציה. המדריך הוא המומחה. אבסטרקטי-אקטיבי : השאלה האופיינית היא "איך?". מגיבים טוב להזדמנויות לעבודה על מטלות מוגדרות, ועל מהלכי ניסוי וטעיה המאפשרים להיכשל בלא נזק. המדריך צריך להיות מאמן, לתת הנחיות ומשוב. קונקרטי-אקטיבי : שאלה אופיינית היא "מה אם?". מעדיפים ליישם חומר נלמד בקורסים בכדי לפתור בעיות מהחיים. המדריך צריך לעמוד בצד, ולאפשר לתלמידים לגלות דברים בעצמם.

גורמים המשפיעים על אופן הלמידה

1)גורמים חברתיים.

2)גורמים קוגנטיביים (הכרתיים).

3)גורמים מוטוריים (הנעתיים).

מדידת הלמידה

ניתן "למדוד" את השפעת הלמידה בתנאי שהתנהגות הנחקר גלויה, כך שהביטוי ההתנהגותי ומאפייניו הם המדדים להשפעת הלמידה. בלמידה אשר מתאפיינת ברכישת מיומנות, המדד הוא הביצוע. הביצוע יכול להימדד לפי איכותו, מהירותו ועוד.

למידה בעבודת המידענות

תהליך למידה בעבודת המידענות מתקיים בשלושה שלבים מרכזיים:

1)ברמה הקוגנטיבית: הרמה התיאורטית, הבנת המושגים המרכזיים, הגדרות (מה שייך לתחום ומה לא), הקשרים בין המושגים והגישות השונות הקיימות בנושא הנדון.

2)הרמה החוויתית: כיצד התיאוריה מתחברת לידע הקודם, כיצד אנו מתייחסים ברמה הרגשית לנושא הנדון (לדוגמה, האם אנו אדישים לנושא או שהנושא מעורר בנו עניין או רגשות כלשהן). הלמידה החוויתית נעשת על ידי התנסות (סימולציה ותרגול).

3)הרמה היישומית: כיצד אנו מיישמים את התיאוריה ומשלבים אותה במציאות הקיימת במצבים שונים. תהליך זה של למידה מצריך התייחסות לכל שלב ורכישת המיומנויות המתאימות.


קשורים

תהליך למידה

[מושג רגש]

[מושג קוגנטיבי]

קישור מהרישמה אחריות הסטודנט


כלים אישיים

sl
דומיין בעברית  דומיין  דומין  תוכנה לניהול  קשרי לקוחות  CRM, ניהול קשרי לקוחות  דומין בעברית  פורומים  ספרדית  גיבוי