שאילת שאלות

מתוך Braude

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

עורכת ראשית נטלי קצב עורכת משנה: טניה מדבדובסקי

תוכן עניינים

הקדמה

החשיבה, כפי שאמר אריסטו, מתחילה בתמיהה, בשאלה ראשונית. הידע האנושי הוא תשובה לתמיהות, לשאלות; חלקן חיוני עדיין, וחלקן אבד. היכולת לשאול שאלה היא מהותית לאדם; זו היכולת, "לראות מה חסר בהוויה". בשאילת שאלה אנחנו מצביעים על מה שחסר – על עובדות, סיבות, טעמים שחסרים לנו כדי להסביר את מה שנוכח ונחווה כחסר. כדי לשאול – לחשוב על מה שנעדר – אנחנו זקוקים למה שישנו. השאלות שלנו מותנות אפוא במה שיש, או אם תרצו, ב"תשובות" שלנו. כאשר אנחנו שואלים שאלות, אנחנו בעצם מכריחים את עצמנו להיות בתהליך למידה.

מבולבלים???
הגדל
מבולבלים???

הגדרה

שאילת שאלות היא כלי שמעודד תהליך של חשיבה מחדש על נושא ספציפי ובתור שכזה מסייע להשגת המטרה אותה אנו מעוניינים להשיג .

חשיבות שאילת שאלות

הלומד העצמאי מבנה בעזרת שאלותיו את הידע הנלמד, מרחיב אותו ויוצר ממנו תובנות חדשות. שאילת שאלות זוהתה במחקרים כמיומנות למידה חשובה בפיתוח לומד עצמאי. נמצא קשר בין שאילת שאלות לזכירה, להישגים לימודיים, להבנת הנקרא ולטיפוח חשיבה יצירתית והעלאת השערות.(תלמידים שמרבים בשאלות מצליחים יותר בבחינות).

" אדם חקרני הוא מי ששואל שאלות רבות, מי שמנסה להבין מה עומד מאחורי הדברים, מה מניע אותם, מדוע הדברים הם כך ולא אחרת וכיצד קשור אירוע מסוים לתופעות אחרות המוכרות לו.


סוגי שאלות

'שאלה רטורית: היא שאלה שאין מטרתה לקבל תשובה ממשית, אלא לעורר ולהבחין בבעיה או ברעיון. השומע את הרעיון בצורה של שאלה עונה לעצמו וכך הרעיון מובן טוב יותר ומועבר טוב יותר כיוון שהוא משתף באופן פעיל את השומע. השומע אינו פסיבי ורק שומע את הרעיון, אלא מנסה להשיב לעצמו. שאלות פתוחות: שאלות האוספות מידע ומאפשרות לשאול גם כשאין בידינו פרטים רבים. זוהי שאלה רחבה, המגייסת ומאיבה מהשקפותיו, מחשבותיו והרגשתויו של הנשאל. שאלות מסוג זה, פותחות פתח לשיח מורכב יותר, ז"א יתכן שתהיה יותר מתשובה אחת נכונה. שאלות סגורות: היקף המידע שנוכל לקבל בעקבות שאלה כזו הוא מצומצם. שאלה מהסוג הזה מגבילה לתשובה ספציפית, דורשת עובדות ישירות ומגבילה את השיח עד מאד.


דוגמאות לשאלות

שאלה פתוחה: 1.האם הלימודים במכללה מוצאים חן בעיניך? 2.איך הרגשת לאחר המבחן?

אותה השאלה רק באופן סגור. 1.הלימודים מוצאים חן בעיניך, נכון? 2.הרגשת מצוין לאחר הבחינה, נכון?


מקורות מידע

[1]

וויקיפדיה שאילת שאלות

כלים אישיים

sl
דומיין בעברית  דומיין  דומין  תוכנה לניהול  קשרי לקוחות  CRM, ניהול קשרי לקוחות  דומין בעברית  פורומים  ספרדית  גיבוי