קבעון מחשבתי

מתוך Braude

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כיתוב תמונה
הגדל
כיתוב תמונה
נערך ע"י חרצק אלעד

תוכן עניינים

הגדרה

האדם חושב בצורה מקובעת, הוא בטוח שהשאלה מסובכת, הוא בטוח שהפיתרון טמון באיזו נוסחא מורכבת, ואז כמובן הוא לא רואה את התשובה הפשוטה ביותר. וזה מה שנקרא קיבעון מחשבתי שמונע מהאדם לא רק לחשוב מחוץ לקופסא, אלא אפילו מונע ממנו לראות את הפתרון שעומד מול עיניו. הדבר דומה לאדם שעומד מול הר ... קשה לך יותר לשנות את ההרגל שלך. נמצא אם כן, כי הקיבעון המחשבתי של האדם והנחות היסוד המוטעות שלו, הן אלו שמונעות ממנו גמישות מחשבתית ,לראות את הפתרונות הפשוטים לאבד את המיוחדות והייחודיות של עצמינו.


גורמים לקיבעון

אחת מהתכונות שיש להזכיר בהקשר הזה, היא תכונת הנצחנות וחיפוש הכבוד, שהן הגורם העיקרי לכך שהאדם לא מצליח לראות את האמת. נצחנות היא הרצון של האדם לומר את המילה האחרונה, להיות צודק, לנצח. אולי זה נראה רצון טבעי, אבל זהו גם רצון טבעי בהרסנות שלו. כאשר אדם מנהל משהו עם שיקולי אגו, הדבר הזה מונע ממנו להצליח לנהל את אותו הדבר בצורה נכונה, כי האגו מפריע לאדם להתקדם ולהודות בטעויות ולראות מה כן נכון לו לעשות. הגאווה ורדיפת הכבוד של האדם, מפריעות לאדם להודות בטעויות, מה שכמובן גורם לכך שהוא מפסיד חיים שלמים, בגלל חוסר הרצון שלו להודות בטעות ולעשות משהו טוב יותר.

מחקרים רבים נעשו בנושא ומגוון התשובות הוא רחב ביותר. מספר חוקרים מצביעים על "ההרגל" כבעיה מרכזית, הרגל שנובע ממסורת, חינוך, מנהגים, תרבות ועוד.חוקרים אחרים מצביעים על ה "פחד משינוי" כלומר, אנשים מעדיפים להמשיך ולשלם מחיר מסוים, אליו הם רגילים, ולא להסתכן במחיר אחר. אני אמשיך לקנות באותה החנות למרות ששם יקר יותר כי מכירים אותי ואני יודעת מה הסחורה.בכל מקרה המשותף לכל אותם מחקרים הוא תופעת העדר. ללכת עם הזרם.תופעה זו גורמת לנו להיות שבלונים, להיות דומים האחד לשני ובהרבה דברים לאבד את המיוחדות והייחודיות של עצמינו.


דרכים להתגבר על הקיבעון

אדם צריך להטיל ספק ולבדוק כל דבר, כל פעולה שאנו עושים. אנחנו צריכים להטיל ספק בנכונות המציאות שסביבנו. לא לתת לאיש להכתיב לנו מה נכון ומה לא. אם אנו לומדים בתחומי הרוח קבלה, קלפי טארות, אסטרולוגיה, תורת הנסתר ועוד, לא לקבל זאת כתורה מסיני. התווכחו, שאלו שאלות ועמדו על כך שישכנעו אתכם. לא לקבל תשובות בסגנון: כי כך כתוב, כי את זה קיבלתי בתקשור או הגורו אמר! מותר לכם להאמין גם רק בחלקים של תורה מסוימת, מותר לנו לא לקבל חלק מהדברים.עלינו לבדוק בעצמנו את הקיבעונות שלנו (הסטגנציות), ולוודא שאיננו מכים אחרים (או את עצמנו), או מתחפרים בהנחות היסוד שלנו בלי לנסות לבדוק את מקורן או לנער אותן מן האבק. ובהקשר לזה נאמר. תכונות האופי של האדם, הן אלו שאחראיות לצורת החשיבה שלו והן אלו שאחראיות לרמת היצירתיות שלו והן אלו שאחראיות לכך שהוא יהיה מסוגל לראות מהר מאוד מה נכון עבורו לעשות, גם אם הוא כבר המון זמן רגיל לעשות אחרת


דוגמאות לקיבעון מחשבתי

דת: הדת היא דוגמה טובה לקיבעון מחשבתי, אנשים לא משנה מאיזה דת דובקים באמונה ובעיקבותיה עושים דברים שנכתבו על סמך אירועים שהתרחשו בעבר ו"חובה לעשות אותם כי הם נעשו ע"י קדושים שאין דרך להוכיחם או להפריכם. לפעמים קיבעון זה גורם לאנשים לאנשים לעשות דברים נוראיים בשם דתם ואמונתם.

מדיניות: בשילטונות רבים ישנם קיבעונות מחשבתיים מצד השילטון - ראשי השילטון מתבססים על מה שעבד פעם ועכשיו לא עובד, או מה שנראה להם מנקודת מבטם נכון, אך לא תמיד נכון מנקודת המבט הכוללת. דוגמה טובה לקיבעון מחשבתי היא במלחמת יום כיפור שבאה בעקבות קיבעון שאנו מדינה חזקה ושמדינות ערב לא יעזו לצאת למלחמה נגדנו בגלל שהם הפסידו במלחמה הקודמת.

כלכלה: הכלכלה עובדת הרבה מאוד על שיטתיות וזה מה שגורם לקיבעון מחשבתי אשר יכול לפעמים לגרום למפלות בתחום הכלכלה. דוגמה טובה לכך היא המשבר הכלכלי אשתקד (2008)

מדע: כדי להסביר את המדע (כגון הפיזיקה, המתמטיקה, הכימיה וכו'), נוטים אנו לפתח נוסחאות ושיטות אשר יעזרו לנו להסיביר גורמים בטבע. שיטות ונוסחאות אלה מונעים מאיתנו לפעמים לראות את כל התמונה.


ביבליוגרפיה

אתר מיסטיכאן - מאמר על חשיבה חיובית. http://www.mistican.co.il/Index.asp?ArticleID=68&CategoryID=102&Page=3

אתר "להצליח בגדול בכוח המחשבה" http://www.eip.co.il/

הידע הכללי של אלעד חרצק


כלים אישיים

sl
דומיין בעברית  דומיין  דומין  תוכנה לניהול  קשרי לקוחות  CRM, ניהול קשרי לקוחות  דומין בעברית  פורומים  ספרדית  גיבוי