פרופסור ראובן פוירשטיין

מתוך Braude

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

עורך ראשי אלירן צפדיה

כיתוב תמונה
הגדל
כיתוב תמונה

תוכן עניינים

קורות חיים

ראובן פויירשטיין- פרופסור לפסיכולוגיה חינוכית ומייסד [מרכז פוירשטיין] לקידום כושר הלמידה. חתן פרס ישראל למדעי החברה לשנת 1992. (נולד ב-21 באוגוסט 1921), פוירשטיין גדל בבוקרשט שברומניה,בה הוא הוכשר להוראה בין השנים 1940 – 1944 עמד בראש בית ספר לילדים במצוקה ובעלי ליקויי למידה, לאחר מכן עלה לארץ ישראל. במהלך 1944 – 1945 הוכשר בסמינר למורים בירושלים, עד לקום המדינה עבד פוירשטיין כמורה לחינוך מיוחד בכפרי נוער בארץ ועבד עם ילדים ניצולי שואה. בשנת 1949 הוא השתלם בשווייץ ובשנים 1950 – 1955 למד באוניברסיטת ז'נבה לימודי דוקטורט בפסיכולוגיה קלינית. לאורך לימודיו הוא שימש מנהל השירותים הפסיכולוגיים באירופה של "עליית הנוער".עבודתו של פוירשטיין בעליית הנוער, אשר התמזגה מאוחר יותר עם מוסדות הסוכנות היהודית, נמשכה עד 1983 כראש מערך ההדרכה והפסיכולוגיה של עליית הנוער. בצד תפקידו זה הוא ייסד בשנת 1965 מכון מחקר, במשותף עם ויצ"ו וארגון הדסה. בשנת 1970 הוא השלים בסורבון דוקטורט בפסיכולוגיה התפתחותית. עיקר מחקריו נערכו בקרב ניצולי שואה, עולים חדשים, ילדים פגועי מוח ואוטיסטים.מפעל חיים

במכון המחקר שהקים (כיום, מרכז פוירשטיין לקידום כושר הלמידה) פותחו על ידו שיטות התערבות בחינוך. שלוש המרכזיות שבהן:

  • תאוריית כושר ההשתנות הקוגניטיבית-מבנית ופונקציות קוגניטיביות (SCM)
  • תאוריית ההתנסות בלמידה המתווכת (MLE)
  • תוכנית ההעשרה האינסטרומנטלית (FIE).

אחד העקרונות המרכזיים בשיטתו הוא הדגשת אפשרות ההשתנות של האדם, בכל גיל ומצב מנטלי, בתגובה למצב או גירוי חדש הדורש שינוי כזה, הוא טוען כי מבחני מנת המשכל (IQ) המקובלים אינם מתחשבים בכך, ולכן פיתח מדד אינטליגנציה חלופי המודד גם משתנה זה.

מרכז פויירשטיין

במרכז פוירשטיין מועסקים כ-150 איש ומטופלים בו ילדים בעלי צרכים מיוחדים (נכים, לקויי למידה, מחוננים, אוטיסטים והגיל השלישי). מטרתן העיקרית של כלל התכניות, אשר נלמדות על ידי צוותים טיפוליים מרחבי הולם, היא בגישור על פערים קוגניטיביים.

פוירשטיין עומד בראש המכון מהקמתו. כמו כן הוא פרופסור לפסיכולוגיה חינוכית באוניברסיטת בר-אילן ובאוניברסיטת ואנדרבילט בטנסי.


מרכז פויירשטיין

תוכן המכון

הוקרה והערכה

עבור עבודתו זכה פוירשטיין בפרס ישראל למדעי החברה (1992), יקיר העיר ירושלים (1992) וחבר כבוד בארגונים מקצועיים ברחבי העולם. ספרו של פוירשטיין "‫ילדי המלאח : הפיגור התרבותי אצל ילדי מארוקו ומשמעותו החינוכית" (תשכ"ג) זכה לימים לביקורת רבה ופוירשטיין עצמו, בסמוך לקבלת פרס ישראל, ביקש להתנער מההיבטים המוצגים בו.ביבליוגרפיה

ויקיפדיה

מרכז פויירשטיין

העשרה אינסטורמנטלית-מתוך "מרכז פוירשטיין"

"שיקמה" שיפור וקידום הלמידה

הספר האדם כישות משתנה

ספר זה חובר ע"י פורשטייןו ותורת ההתנסות בלמידה מתווכת (Mediated Learning Experience) עומדת במרכזו של ספר זה, בהיותה עמוד התווך של התיאוריה לגבי כושר ההשתנות הקוגנטיבית-מבנית של האדם. הלמידה המתווכת מבוססת על התערבות איכותית של מתווך אנושי, באינטראקציה הישירה המתרחשת בין האדם הלומד לבין עולם הגירויים. המתווך מעביר אל מקבל התיווך את התרבות האנושית ואת ערכיה, את כלי החשיבה, הלמידה וההתנסות, ואלה יוצרים בו את הגמישות הדרושה לו כדי להסתגל, דהיינו - להשתנות. ניתן לומר שההתנסות בלמידה מתווכת היא זו שמעצבת את האדם שבנו. פרופ` ראובן פוירשטיין פיתח את התיאוריה לגבי כושר ההשתנות הקוגנטיבית-מבנית את תורת הלמידה המתווכת ואת היישומים הנגזרים מהן, עם חבריו - פרופ` יעקב רנד ואחרים, בהיותו מנהל השירות הפסיכולוגי של עליית הנוער באירופה, בצפון אפריקה ולבסוף - בירושלים. התיאוריה ונגזרותיה זכו להכרה בינלאומית והופצו בכ18- שפות, בכ45- מדינות. פרופ` פוירשטיין הקים וניהל, משנת 1965, את המכון ע``ש הדסה-ויצ``ו-קנדה ואת המרכז הבינלאומי לקידום כושר הלמידה, והוא פרופסור מן המניין באוניברסיטת בר-אילן, בביה``ס לחינוך.

עורך משני עידן פודו


כלים אישיים

sl
דומיין בעברית  דומיין  דומין  תוכנה לניהול  קשרי לקוחות  CRM, ניהול קשרי לקוחות  דומין בעברית  פורומים  ספרדית  גיבוי