פונקציות קוגניטיביות

מתוך Braude

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

עורכת: שמרית אפרתי הנדסת ביוטכנולוגיה שנה א'

תוכן עניינים

מהן פונקציות קוגנטיביות?

על מנת להבין מהן פונקציות קוגנטיביות נבין תחילה שמטרתן של פונקציות אלו הן לתת למשתמש בהן את הכלים החשיבתים ההכרחים לתפקוד תקין. פונקציות אלו למעשה תורמות רבות לפיתוח החשיבה של אדם וכן תורמת למשתמש בפתרון תרגילים, מבחנים,קבלת החלטות והתמצאות מרחבית. תורת ההעשרה אינסטרומנטלית מבוססת למעשה על השימוש בפונקציות אלו.

נחלק את סוגי הפונקציות ל-3 חלקים:

א.פונקציות קלט.

ב.פונקציות עיבוד.

ג.פונקציות פלט.


פונקציות קלט

שלב הקלט זהו שלב איסוף הנתונים. ע"מ לאסוף את הנתונים בצורה מדוייקת וברורה חייב המשתמש להיות בעל יכולת לתפוס גירויים באופן מדוייק, ברור, שיטתי ומדוייק. עליו להיות מסוגל להתייחס למקורות מידע שונים בו זמנית ולהיות בעל יכולת לקלוט מידע מילולי, שבאמצעותו יוכל לקלוט את המידע ולעבדו. כמו כן עליו להתמצא במרחב ובזמן ולשמר קביעויות. ישנן מספר פונקציות קלט עיקריות: צורך בדיוק, קריאה מדוקדקת של ההוראות, התחשבות במקורות מידע מגוונים בו זמנית, חשיבה המצאתית, התמצאות במרחב, התנהגות מבררת וכדומה.


פונקציות עיבוד

שלב העיבוד עוסק רובו ככולו בתיכנון,יצירת אסטרטגיה והכנת טוואי פעולה. שלב זה הינו חשוב במיוחד בשל העובדה שבמהלכו נקבע למעשה את כיצד ייראו הדברים, באיזה אופן נעבוד ע"מ להגיע אל מה שהתבקשנו ובאיזה כלים נשתמש ע"מ לקבל תוצאה טובה יותר וכן נחל ביצירת הפלט.פונקציות עיבוד לדוגמא: התייחסות לרלוונטי ולא רלוונטי, התנהגות מסכמת ומתכננת,עיבוד נתונים שיטתי, השוואה, אנליזה וכדומה.


פונקציות פלט

שלה הפלט הוא השלב הסופי, כאן ייבדקו שיטות הפעולה שלנו והתוצאות אליהן הגענו תוך שימוש באסטרטגיות הפעולה. ישנם כלים שימושים רבים לשלב זה המאפשרים לנו לדעת שאכן התוצאה הסופית הינה התוצאה הנכונה ושאכן לתוצה זו התבקנו להגיע. פונקציות פלט לדוגמא: בקרה, השלכת יחסים מהכוח אל הפועל וכדומה.


ביבליוגרפיה אתר קישורית 1


כלים אישיים

sl
דומיין בעברית  דומיין  דומין  תוכנה לניהול  קשרי לקוחות  CRM, ניהול קשרי לקוחות  דומין בעברית  פורומים  ספרדית  גיבוי