למידה פעילה

מתוך Braude

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

עורך ראשי- דן טפר.


תוכן עניינים

תוכן עניינים

למידה פעילה- כללי

למידה פעילה זו שיטת הוראה מעט שונה משיטת ההוראה המסורתית שבה המורה בעצם מעביר את מרבית השיעור(אקטיבי) והתלמידים מקשיבים (פסיביים). עיקר השיטה זה להדגיש עד כמה חשוב שהתלמידים יקחו חלק פעיל ויהיו מעורבים במהלך השיעור. המושג למידה פעילה כולל מספר גישות שונות, כגון: למידה חוויתית, למידת חקר ולמידה דרך פיתרון בעיות. העיקרון שעומד מאחורי שיטה זו הוא שהרצון והשאיפה ללמוד צריך להגיע מהלומד עצמו על מנת שתהליך הלמידה יהיה מועיל. הערך "למידה פעילה" הוא אחד מעשרות ערכים בתחום העוסק בחינוך הנקרא "העשרה אינסטרומנטלית" שפותח ע"י פרופסור ראובן פוירשטיין.

למידה פעילה- ביקורת

יש המבקרים את שיטת הלמידה הזאת, בטענה שהיא מועילה בחיזוק חומר שכבר נלמד אך פחות אפקטיבית בלימוד חומר חדש. היבט נוסף לבקר את השיטה הנ"ל הוא שלמשרד החינוך אין מספיק משאבים בכדי ליישם אותה. לכן הם ממליצים לשלב שיטות של למידה פעילה יחד עם הלמידה המסורתית, ע"י משימות כתיבה וקריאה קצרות, השתתפות בדיונים וכדומה.


יישום הלמידה הפעילה באקדמיה

כיום ידוע ששיטת הלמידה המסורתית אינה השיטה האופטימלית שמניבה תוצאות מספקות בקורסי יסוד במדעים. רוב הסטודנטים שלומדים קורסים אלו לא מבינים את משמעות וחשיבות קורסים אלו ואף מפתחים אליהם גישה שלילית. מומחים שונים מפתחים כבר עשרות שנים שיטות כדי לייעל את למידת הקורסים הללו מנסים לענות על הקשיים שהתעוררו במהלך לימודי הקורסים. למעשה לפי שיטות אלו המרצה מפעיל את הסטודנטים ומקנה להם פרקי זמן שונים במהלך השיעור להתמודדות עצמית עם בעיות וקשיים. למרות ששיטות אלו כבר הוכיחו את עצמן בהצלחה, יש לא מעט מרצים שעדין מתנגדים להם ומעדיפים את שיטת הלימוד המסורתית. כחלק מתהליכי קידום השיטה נערכה סביבת לימודים אשר מאפשרת למורה לבקר ולפקח על מעשי התלמידים. אולם ההרצאות הוחלף בכיתה עם שולחנות עגולים כאשר המורה ממוקם במרכז והתלמידים מחולקים לקבוצות קטנות מסביב לכל שולחן. הכיתה מחוברת לרשת ממוחשבת אשר לכל שולחן יש מחשב (או יותר)ולמורה המחשב המרכזי שמאפשר לו לפקח, לעזור וגם לשלוט במקרה הצורך בכל המחשבים שבכיתה. במהלך השיעור ניתן להציג דוגמאות שונות על המחשב, לפתח קבוצות דיון, מתן משוב ועזרה למי שצריך ועוד. כמו כן ינקוט המורה בשיטות למידה אחרות, כגון: מתן הדגמות ותרגילים שיפעילו את התלמידים, הרצאות בפרקי זמן קצרים (לא יותר מעשרים דקות), למידה בקבוצות קטנות, לאפשר לתלמידים ללמד ולהסביר אחד לשני וכדומה.


ביבליוגרפיה

מידע נלקח מהאתר- ויקיפדיה.


כלים אישיים

sl
דומיין בעברית  דומיין  דומין  תוכנה לניהול  קשרי לקוחות  CRM, ניהול קשרי לקוחות  דומין בעברית  פורומים  ספרדית  גיבוי