טכניקות לשיפור הזכרון

מתוך Braude

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תוכן עניינים

מהו זיכרון:

זיכרון הוא יכולתו של האדם (ושל אורגניזמים אחרים) לאגור מידע ולהשתמש בו. ככל שהמוח שלנו מופגז במידע מהסביבה החיצונית והפנימית, כך קשה יותר לזכור. פעולת הזכירה מורכבת משלושה מרכיבים: קליטת מידע, אחסון ושליפה. כל אחד מהמרכיבים מהווה מכשול פוטנציאלי בזכירה של פרטים.

סיבות לשיכחה

הזיכרון אינו חסין מטעות. כשל זיכרון יכול להיות כשל בהכנסת מידע לזיכרון, באיכסונו או בשליפתו. כשל הנובע מהכנסה לקויה של מידע לזיכרון- שני הסוגים האפשריים של כשל זה הם:

1. "שיכחה כביכול" - מידע שאדם אינו מצליח לזכור משום שלא התרכז כשהיה אמור לקלוט מידע זה ולא הכניס אותו מלכתחילה אל הזיכרון לטווח הארוך.

2. זכירה לקויה בגלל תפיסה לקויה - עיוות כביכול בזיכרון משום שמלחתחילה הוכנס אליו מידע שגוי. מקרה כזה שכיח בהזכרות באירועים קצרים שלא היו צפויים כגון אירוע אלים קצר שהאדם עד לו. ידועים מקרים שבהם עדים זיהו אדם בוודאות גמורה כפושע, ולבסוף התברר שטעו. טעות שכיחה במיוחד כאשר הסביבה שבה נוצר הזיכרון בתחילה הייתה דו משמעית ולא אופטימלית.

כשל באיחסון הזיכרון הכשל הנפוץ ביותר הוא שיכחה מסוג "דעיכה" - הזיכרון של מידע מסוים מתעמעם עם הזמן בשל אי שימוש במידע זה. יש להבדיל בין דעיכה לבין הדחקה. על פי תורת הפסיכואנליזה, הדחקה היא שיכחה מכוונת של מידע שמאיים על שלוות נפשו של האדם, הנעשית על ידי מנגנון הגנה תת-מודע.

כשל אחר, הוא שינוי הזיכרון כך שיתאים למידע אחר שיש לאדם. כגון מידע שהגיע לאדם אחרי היווצרות הזיכרון, שהתערבב עם הזיכרון עצמו. בהקשר זה התברר כי העלאת זיכרון בתודעה לעתים קרובות לאו דווקא משפרת אותו, אלא עלולה להכניס לתוכו מרכיבים זרים שלא היו בו בתחילה.


קשיי שליפה ישנו מידע שמצוי בזיכרון אך קשה לשלוף אותו משם בקלות. עובדה זו קל להוכיח בניסוי. נותנים לאנשים סדרת שאלות טריוויה פתוחות על חומר שמצפים מהם לדעת ובכל פעם שהם לא מצליחים להיזכר בתשובה, משנים את השאלה לשאלה רב ברירתית. כאשר אנו לא מצליחים להיזכר בתשובה הנכונה אבל כן מצליחים לזהותה בין התשובות המוצעות בשאלה הרב ברירתית, אנו מדגימים קשיי שליפה.

גורמים לשיכחה:

1. גורמים נפשיים: חוסר ריכוז, לחץ נפשי, דיכאון, כעס, התרגשות גדולה, הדחקה.

2. גורמים פיזיים: כאב, עייפות, קור, רעב, צמא, מחסור בחמצן.

3. ליקויים בארגון המידע

4. אלכוהול וסמים

תהליכי זיכרון :

שלוש פעולות עיקריות מבוצעות בתהליכי זכירה. הראשונה שבהן היא הקידוד, קליטת המידע. מידע מילולי בדרך כלל מקודד לפי משמעותו.הפעולה השנייה היא האחסון בזיכרון ארוך הטווח. לכך יש טכניקות שונות, הבולטת שבהן היא השינון. בתרבויות שבהן מקובל לזכור ולא להעלות מידע על הכתב, הזיכרון טוב יותר. באופן כללי, ככל שיש יותר מוטיבציה לזכור, הזיכרון מאוחסן זמן רב יותר.


שיטות לשיפור הזכרון

שינון- חזרה על החומר בדרכים מגוונות. ניתן להסתייע במשחקים לימודיים, כרטיסיות הברקה, פלקטים, דיבור פנימי וכו'.

קטגוריזציה-שם כולל לקבוצת רעיונות או קטעי מידע שיש להם מכנה משותף. חלוקת פרטי המידע לקבוצות בעלות מכנה משותף תקל על זכירת הפרטים.

נתינת משמעות לתוכן-חיבור סיפורים מצחיקים, אבסורדיים, לרשימת מילים נתונה.

הדמיה חזותית- העלאת תמונות חזותיות של המידע תוך כדי עצימת עיניים.

ראשי תיבות- מציאת ראשי תיבות לרשימת מילים או רעיונות , ראשי התיבות המתקבלים יוצרים מילים או משפטים.

שימוש בלחנים או מקצבים- שילוב בין לחנים מוכרים והמידע הקיים.

מציאת אסוציאציות-מציאת קשר אסוציאטיבי למילים מוכרות. כל תלמיד ימצא את הקשר האסוציאטיבי המתאים לו.

אקטיביות-שימוש בכמה שיותר חושים. שילוב של כתיבה, אמירה בקול רם, תנועה תוך כדי חזרה, ציור ועוד.

חלוקת החומר למנות קטנות- מיון החומר והתייחסות בכל פעם ליחידה אחת.

מיניות-לכולנו יש זכרון מושלם בתחום הזה. השתמשו בו!

הומור-השתעשע בזכרון שלך. ככל שתמציא לעצמך דימויים מצחיקים יותר, מגוחכים, אבסורדים ויוצאי דופן, כך תוכל לזכור אותם ביתר קלות.

מספרים-מספור מוסיף בהירות ויעילות לעקרון הסדר והרצף.

צבע-במידת האפשר ובכל עת שהדבר אפשרי, השתמש במגוון צבעי הקשת כדי להפוך את הרעיונות שלך לצבעוניים יותר, ובאופן זה לניתנים יותר לזכירה.

חיוביות-במרבית המקרים דימויים חיוביים ונעימים מוצלחים יותר למטרות זכרון כיוון שהם גורמים למוח לרצות לחזור אל הדימויים. בעוד שדימויים שליליים עלולים להיחסם על-ידי המוח אפילו אם תיישם את כל השיטות המפורטות לעיל.

הגזמה-בכל הדימויים שלך הפרז בגודל, בצורה ובצליל.

מיפוי מושגים-צורה של אחסון המידע במוח. במפות מושגים, מילות המפתח ודימויי המפתח מחוברים ביניהם סביב תמונה מרכזית. המפה מאוד מתומצתת ומקלה על תהליך הזכירה.


ביבליוגרפיה

1. [sharvit.cet.ac.il/SharvitEditor/Files/ShowFile.asp?nFileID=321792 תכנית לחיזוק מיומנויות למידה]

2. קביים

3. בוזן, ט'. (1989). מדריך למשתמש בראש. הוצאת שפע.


עורכת:אורטל

עורכת משנית: ענת

עורכת ראשית : תמארה

עורך משנה : נתי


כלים אישיים

sl
דומיין בעברית  דומיין  דומין  תוכנה לניהול  קשרי לקוחות  CRM, ניהול קשרי לקוחות  דומין בעברית  פורומים  ספרדית  גיבוי