אבחון דינמי

מתוך Braude

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Description
הגדל
Description

שיטת האבחון הדינאמי להערכת כושר ההשתנות - LPAD Learning Propensity Assessment Device


שיטה זאת פותחה ע"י פרופ' ראובן פוירשטיין והיא נחשבת לשיטת החלוץ בתחום זה של אבחונים דינאמיים. השיטה מיושמת ב-30 ארצות ותורגמה לכ – 15 שפות. האיבחון הדינמי- הגדרות

האיבחון הדינמי של יכולת הלמידה מייצג מגמה חדשה בהערכה של פוטינציאל הלמידה. במקום למדוד את הרמה התפקודית העכשווית ועל פיה להסיק ידע על ההתפתחות בעתיד, כפי שעושים זאת בשיטות הקונבנציונליות, מתמקדת הגישה הדינמית ביכולת היחיד להשתנות כתוצאה מתהליך הלמידה. על-פי גישה זו השתנות קוגנטיבית משמעותית יכולה להתרחש לאורך כל חייו של האדם ואין היא מוגבלת לתקופות קטיטיות או עד לסוף גיל ההתבגרות. הגישה להערכת פוטינציאל הלמידה, שפיתח פוירשטיין היא הגישה האינטסיבית והמפורטת מכל הגישות האחרות הידועות. פוטינציאל הלמידה של הנבחן נמדד, באופן כללי, לפי כושרו להשתמש בעקרונות לפתרון בעיות,ההולכות ונעשות קשות יותר ומורכבות יותר מהבעיות שבאמצעותן הונקו לו העקרונות. תפיסת ההערכה הדינמית כוללת אינטראקציה בין הלומד, המלמד והחומר הנלמד, כאשר הלמידה הינה תהליך אקטיבי ומרכזי בתהליך ההערכה. האבחון הדינמי של יכולת הלמידה בעיקר באמצעות ה- LPAD , פותח על ידי פוירשטיין וחב' בהתבסס על תיאורית כושר ההשתנות המבנית והתנסות בלמידה מתווכת. האבחון הדינמי של יכולת הלמידה מבוסס על ההנחה, כי רמת התפקוד הגלויה של הפרט אינה משקפת בהכרח את יכולתו.

תוכן עניינים

מטרת האבחון

האבחון מיועד להעריך את פוטנציאל הלמידה של המאובחן, בשונה ממדידת כישוריו כמקובל במבחני אינטליגנציה רבים. מסקנות האבחון מאפשרות עיצוב המלצות בעלות משמעות, שיאפשרו ליצור שינוי של ממש אצל המאובחן : 1. ליצור מודעות אצל הסטודנט לאופן הלמידה שלו.

2. לאפיין את התנהגות הלמידה של הסטודנט.

3. לבדוק את יכולת הלמידה של הסטודנט בעקבות התיווך.

אפיון הלמידה של הסטודנט: מציאת נקודות החוזק בלמידה: אילו מיומנויות ואסטרטגיות חשיבה מפעיל הסטודנט, אילו נקודות טעונות שיפור ואילו מיומנויות ואסטרטגיות חשיבה הן לקויות.
למי זה מיועד?

האוכלוסיות הנעזרות באבחון הינן מגוונות מאוד, והן נעות על רצף שבצידו האחד אוכלוסיות פגועות מאוד, ובצידו השני אוכלוסיות מתוחכמות ביותר, וביניהן האוכלוסיות הבאות:

ילדים, הסובלים מקשיי וליקויי למידה. תלמידים וסטודנטים המתקשים בלימודיהם. תלמידים רגילים המעוניינים לשפר את יכולת הלמידה,תהליכי הלמידה והחשיבה שלהם. עולים חדשים הבאים מרקע של שונות תרבותית חינוך מיוחד-ילדים בעלי צרכים מיוחדים באוכלוסיות שונות (תסמונת דאון, אוטיזם, פיגור וכו') המעוניינים להעריך את יכולות הלמידה שלהם.


אבחון דינאמי לגיל הרך LPAD-BASIC

ה-LPAD-B הינו פיתוח חדשני הממשיך את מסורת מבחני ה-LPAD והוא מיועד לשתי אוכלוסיות; ילדים קטנים בגילאי 4-8, שנמצאים בסיכון או עם פגיעות שונות, ומבוגרים שמתפקדים ברמה נמוכה ביותר (פגועי ראש, בעלי פיגור תפקודי ועוד).

השיטה הזאת כוללת חשיבה מופשטת, יצירה ושימוש במושגי חשיבה אנלוגית, חשיבה פרוגרסיבית, ארגון המרחב, זכירה, רצפים ועוד.


אופי התהליך

ייחודו של האבחון הוא בכך שהוא מכיל מרכיב של למידה בתוכו. דהיינו, המאובחן מקבל סידרת מבחנים אותם הוא פותר ללא עזרה של ממש. אבחונים אלה "מציפים" את קשייו הקוגניטיביים ולאחר מכן מגיע שלב ההתערבות, המיועד לשקם באופן מדגמי את הקשיים שנצפו בשלב הראשון. בשלב השלישי מקבל המאובחן שוב סידרה של מטלות המאפשרות לבחון עד כמה ההתערבות השפיעה על הישגיו. מכאן אנו מסיקים את איכותו והיקפו של פוטנציאל הלמידה של המאובחן. בשיטה זו רואים שתהליך למידהזה הוא למידה פעילה, בה המאובחן לוקח חלק בכל שלבי הטיפול.

יתרונות התהליך

גישה זאת מאפשרת לחדור אל מעבר למחסומים המקובלים המכונים: ליקויי למידה, פיגור שכלי, קשיי תפקוד. פעמים רבות מוכיח האבחון, שמאחורי מחסומים בלתי עבירים אלה מסתתרים מאגרי יכולות מרשימים ביותר. הגישה מציגה תמונה איכותית של תהליכי הלמידה והחשיבה הייחודיים לנבחן, מה שמאפשר עיצוב תהליכי התערבות אישיים וייחודיים. האבחון הדינאמי מאפשר הסרה ואף מניעה של סטיגמות שליליות, ש"נדבקות" אל המאובחן במבנים הרגילים (לקוי למידה, מפגר וכו'), והמרתם בתיאור הנבדק, כסובל ממצבי קושי העשויים בתנאים מסוימים להשתנות מאוד. הסטיגמות השליליות מתפקדות פעמים רבות כ"נבואה המגשימה את עצמה" ומקשות על יצירת תהליכי שינוי ממשיים אצל הנבדק. הדבר נכון במיוחד ביחס לעולים חדשים, הבאים מתרבויות שונות מהתרבות המקומית, והנמצאים בסיכון להיות מאופיינים באמצעות סטיגמות שאינן מוצדקות.


ביבליוגרפיה

[1] http://www.dynamic-lpad.com/LPAD.htm


http://wiki.mofet.macam.ac.il/index.php?title=%D7%90%D7%91%D7%97%D7%95%D7%9F_%D7%93%D7%99%D7%A0%D7%9E%D7%99


http://www.kav-lahinuch.co.il/?CategoryID=460&ArticleID=2698&Page=1


עורכת ראשית- רגדה


כלים אישיים

sl
דומיין בעברית  דומיין  דומין  תוכנה לניהול  קשרי לקוחות  CRM, ניהול קשרי לקוחות  דומין בעברית  פורומים  ספרדית  גיבוי